Explore the programme for the National Housing Summit 2023.

8:30am

Onsite registration and Knowledge Fair opens

8:45am

Early door session

Duration: 8:50am - 9:50am

Location: Room: Hackathon space in Knowledge Fair (Limited capacity – Future Housing Leader delegates priority)

Speaker:

  • Kate Turner

    Kate Turner
    Motivational Leadership

10:00am

Duration: 15 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Speaker:

  • Kate Henderson

    Kate Henderson
    National Housing Federation

10:15am

Chair’s opening remarks

Duration: 5 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Chair:

  • Lewis Goodall

    Lewis Goodall
    LBC and The News Agents podcast

10:20am

Duration: 30 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Speaker:

  • Rachel Maclean MP

    Rachel Maclean MP
    Minister of State, Department for Levelling Up, Housing and Communities

10:55am

Duration: 45 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Speakers:

  • Alastair Campbell

    Alastair Campbell

  • Isabel Hardman

    Isabel Hardman
    The Spectator

  • Robert Ford

    Robert Ford
    University of Manchester

11:45am

Duration: 45 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Speakers:

  • Dr Charlotte Carpenter

    Dr Charlotte Carpenter
    Karbon Homes

  • Ben Shimshon

    Ben Shimshon
    Thinks Insight & Strategy

  • Rhys Moore

    Rhys Moore
    National Housing Federation

  • Osama Bhutta

    Osama Bhutta
    Shelter

12:30pm

Duration: 30 minutes

12:30pm

Sessions

Duration: 12:30pm - 1:00pm

Location: Room: Knowledge stage 2

Speaker:

  • Rabina Khan

    Rabina Khan

Chair:

  • Claudia Esseen-Jayes
    National Housing Federation

Duration: 12:30pm - 1:00pm

Location: Room: Hackathon space in Knowledge Fair

1:00pm

Breakout sessions – please select one option

Duration: 1:00pm - 1:45pm

Location: Room: Knowledge stage 2

Speakers:

  • Dr Alan Whitehead MP

    Dr Alan Whitehead MP

  • Sian Berry

    Sian Berry
    Camden Borough Councillor

  • Rose  Bean

    Rose Bean
    Abri

Chair:

  • Kate Henderson

    Kate Henderson
    National Housing Federation

Duration: 1:00pm - 1:45pm

Location: Room: Knowledge stage 3

Speakers:

  • Ozzie Clarke-Binns

    Ozzie Clarke-Binns
    A2Dominion, Trustee, RNIB and Board Advisor, Entelechy Academy

  • Sade Koiki

    Sade Koiki
    Poplar HARCA

  • Professor Bobby Duffy

    Professor Bobby Duffy
    The Policy Institute, King's College London

Chair:

  • Sarauniya Shehu

    Sarauniya Shehu
    National Housing Federation

Duration: 1:00pm - 1:45pm

Location: Room: Knowledge stage 1

Speakers:

  • Catherine Ryder

    Catherine Ryder
    PlaceShapers

  • Peter Freeman CBE

    Peter Freeman CBE
    Homes England

  • Mark Washer

    Mark Washer
    Sovereign

Chair:

  • Andrew Carter

    Andrew Carter
    Centre for Cities

Duration: 1:00pm - 1:45pm

Location: Room: Hall 4

Speakers:

  • Alistair Smyth

    Alistair Smyth
    National Housing Federation

  • Elly Hoult

    Elly Hoult
    Peabody Trust

1:45pm

Duration: 1 hour

2:00pm

Lunch sessions

Duration: 2:00pm - 2:40pm

Location: Room: Knowledge stage 1

Speakers:

  • Kathy Thomas

    Kathy Thomas
    Northern Housing Consortium

  • Steve Mackenzie

    Steve Mackenzie
    Heartwarming Homes Tenant Advisory Group

  • Dominic Ridley-Moy

    Dominic Ridley-Moy
    The Behaviour Change Network

  • Joanna Charlton

    Joanna Charlton
    PlaceShapers

Chair:

  • Kevin Garvey

    Kevin Garvey
    National Housing Federation

Duration: 2:00pm - 2:35pm

Location: Room: Knowledge stage 2

Speaker:

  • Elizabeth Rowland

    Elizabeth Rowland
    Head of Partnership, Insights and Performance, Octavia and Co-Chair: DAHA London Regional Group /NHF Domestic Abuse Core Group Member

Chair:

  • Alison Inman

    Alison Inman
    Saffron Housing Trust

2:45pm

Breakout sessions – please select one option

Duration: 2:45pm - 3:30pm

Location: Room: Knowledge stage 1

Speakers:

  • Kate Dodsworth

    Kate Dodsworth
    Regulator of Social Housing

  • Richard Blakeway

    Richard Blakeway
    Housing Ombudsman

  • Roseann Ayton

    Roseann Ayton
    Hexagon

Chair:

  • Alistair Smyth

    Alistair Smyth
    National Housing Federation

Duration: 2:45pm - 3:30pm

Location: Room: Knowledge stage 2

Speakers:

  • Tim Weightman

    Tim Weightman
    Places for People

  • Catherine Raynsford

    Catherine Raynsford
    The Hyde Group

  • Gemma Bell

    Gemma Bell
    Devonshires

  • Yvonne Castle

    Yvonne Castle
    Greater Manchester Housing Providers

Chair:

  • Kate Warburton

    Kate Warburton
    National Housing Federation

Duration: 2:45pm - 3:30pm

Location: Room: Knowledge stage 3

Speakers:

  • Merron Simpson

    Merron Simpson
    The Health Creation Alliance

  • Phil Hope

    Phil Hope
    Brunelcare

  • Sarah Walter

    Sarah Walter
    ICS Network

Chair:

  • Suzannah Young
    National Housing Federation

Duration: 2:30pm - 3:30pm

Location: Room: Hackathon space in Knowledge Fair

Speakers:

  • Matthew Bailes

    Matthew Bailes
    Paradigm Housing

  • Clare Gilligan

    Clare Gilligan
    Orbit

  • Martyn Hale

    Martyn Hale
    Trent and Dove

  • Aisha Cuthbert

    Aisha Cuthbert
    Riverside

  • Anita Khan

    Anita Khan
    Tower Hamlets Community Housing

  • Matt Rhodes

    Matt Rhodes
    The Hyde Group

  • Sarah Finnegan

    Sarah Finnegan
    National Housing Federation

3:30pm

Duration: 30 minutes

Duration: 3:30pm - 4:00pm

Location: Room: Hackathon space in Knowledge Fair

4:05pm

Duration: 45 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Speaker:

  • Matthew Pennycook MP

    Matthew Pennycook MP

4:55pm

Duration: 30 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Speakers:

  • Dr Neil Churchill OBE

    Dr Neil Churchill OBE
    NHS England

  • Linda Moir

    Linda Moir
    Former Virgin Atlantic director of customer service and head of event services, London Olympics

  • Sue Shirt

    Sue Shirt
    Stonewater

5:25pm

Chair’s closing remarks and end of day one

Duration: 5 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Chair:

  • Lewis Goodall

    Lewis Goodall
    LBC and The News Agents podcast

5:30pm

Drinks reception and networking

Duration: 1 hour 30 minutes

Location: Room: Knowledge Fair

Location: Room: Knowledge stage 2

Sponsored by:

Location: Room: Knowledge stage 1

Sponsored by:

Location: Room: NHF stand

Sponsored by:

Location: Room: Catering area 1

Sponsored by:

Sponsored by:

7:00pm

Duration: 7:00pm - 11:00pm

Location: Pitcher & Piano, 11 Brindley Place, Birmingham, B1 2HP

7:30am

Duration: 30 minutes

Location: Meet at ICC Brindley Place doors

8:00am

Registration and Knowledge Fair opens

8:10am

Breakfast sessions

Duration: 08:20am - 09:05am

Location: Room: Knowledge stage 3

Speakers:

  • Sarah Jones

    Sarah Jones
    Anchor

  • Sue Sutton

    Sue Sutton
    Salix Homes

Duration: 08:20am - 09:05am

Location: Room: Knowledge stage 1

Speakers:

  • Daz Chauhan

    Daz Chauhan
    Housemark

  • Sandra Coleing

    Sandra Coleing
    Stockport Homes

  • Peter Jackson

    Peter Jackson
    Outra

Chair:

  • Emma Robinson-Hodges

    Emma Robinson-Hodges
    National Housing Federation

Duration: 08:20am - 09:00am

Location: Room: Knowledge stage 2

Speaker:

  • Chris Jones

    Chris Jones
    HomeLINK

Chair:

  • Annie Owens
    National Housing Federation

9:10am

Opening remarks from the chair

Duration: 5 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Chair:

  • Lewis Goodall

    Lewis Goodall
    LBC and The News Agents podcast

9:15am

Duration: 40 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Speakers:

  • Cllr Asher Craig

    Cllr Asher Craig
    Bristol City Council

  • Khalid Mair

    Khalid Mair
    Imani Housing Co-operative

  • Stacy Johnson MBE

    Stacy Johnson MBE
    University of Nottingham

10:00am

Duration: 45 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Speakers:

  • Cllr Anthony Okereke

    Cllr Anthony Okereke
    Royal Borough of Greenwich

  • Polly Mackenzie

    Polly Mackenzie
    University of the Arts London and Commissioner, UK Urban Future Commission

  • Sem Moema

    Sem Moema
    Greater London Authority

  • Ryan Shorthouse

    Ryan Shorthouse
    Bright Blue

10:45am

Duration: 30 minutes

10:45am

Sessions

Duration: 10:45am - 11:15am

Location: Room: Hackathon space in Knowledge Fair

Duration: 10:50am - 11:10am

Location: Room: Knowledge stage 2

Speaker:

  • James Green

    James Green
    Eastlight Homes

11:15am

Breakout sessions – please select your option

Duration: 11:15am - 11:45am

Location: Room: Knowledge stage 1

Speaker:

  • Kevin Brady

    Kevin Brady
    Rochdale Boroughwide Housing

Chair:

  • Tabitha Kassem

    Tabitha Kassem
    Heylo Housing

Duration: 11:15am - 12:00pm

Location: Room: Knowledge stage 2

Speakers:

  • Tracey Gore

    Tracey Gore
    Steve Biko Housing Association

  • Kate Henderson

    Kate Henderson
    National Housing Federation

  • Gavin Smart

    Gavin Smart
    Chartered Institute of Housing

  • Neal Wylde

    Neal Wylde
    Tenant Advisory Panel for Together with Tenants

Chair:

  • Rhys Moore

    Rhys Moore
    National Housing Federation

Duration: 11:15am - 12:00pm

Location: Room: Hall 4

Speakers:

  • Dame Meg Hillier MP

    Dame Meg Hillier MP

  • Anita Khan

    Anita Khan
    Tower Hamlets Community Housing

  • Heidi Allen

    Heidi Allen
    CHS Group

Chair:

  • Marie Chadwick

    Marie Chadwick
    National Housing Federation

Duration: 11:15am - 12:00pm

Location: Room: Knowledge stage 3

Speaker:

  • Mark Pragnell

    Mark Pragnell
    Pragmatix Advisory

Chair:

  • Sarah Finnegan

    Sarah Finnegan
    National Housing Federation

12:00pm

Duration: 1 hour

12:00pm

Lunch sessions

Duration: 12:00pm - 12:45pm

Location: Room: Knowledge stage 1

Speakers:

  • Andy Street CBE

    Andy Street CBE
    Mayor of the West Midlands

  • Helen Simpson OBE

    Helen Simpson OBE
    York and North Yorkshire LEP

  • Danny Dorling

    Danny Dorling
    University of Oxford

Chair:

  • Bronwen Rapley

    Bronwen Rapley
    Onward Homes

Duration: 12:15pm - 12:55pm

Location: Room: Knowledge stage 2

Speakers:

  • Heather Thomas

    Heather Thomas
    Sapphire Independent Housing

  • Hugh Owen

    Hugh Owen
    Riverside

  • Holly Dagnall

    Holly Dagnall
    Nottingham Community Housing Association

Chair:

  • Suzannah Young
    National Housing Federation

1:00pm

Breakout sessions – please select your option

Duration: 1:00pm - 1:45pm

Location: Room: Knowledge stage 1

Speakers:

  • Fiona MacGregor

    Fiona MacGregor
    Regulator of Social Housing

  • Fiona Fletcher-Smith

    Fiona Fletcher-Smith
    L&Q and Chair G15

  • Jesse Fajemisin

    Jesse Fajemisin
    Mount Green Housing Association

Chair:

  • Simon Nunn

    Simon Nunn
    National Housing Federation

Duration: 1:00pm - 1:45pm

Location: Room: Hall 4

Speakers:

  • Victor da Cunha

    Victor da Cunha
    Curo

  • Jamie Ratcliff

    Jamie Ratcliff
    Network Homes

  • Cara Pacitti

    Cara Pacitti
    Resolution Foundation

Chair:

  • Alistair Smyth

    Alistair Smyth
    National Housing Federation

Duration: 1:00pm - 1:45pm

Location: Room: Knowledge stage 2

Speakers:

  • Emma Haddad

    Emma Haddad
    St Mungo’s

  • Sacha Romanovitch OBE

    Sacha Romanovitch OBE
    Fair4all Finance and Levelling Up Advisory Council

  • Martin Collett

    Martin Collett
    English Rural

Chair:

  • Robert Booth

    Robert Booth
    The Guardian

Duration: 1:00pm - 1:45pm

Location: Room: Knowledge stage 3

Speakers:

  • Richard Moriarty

    Richard Moriarty
    Civil Aviation Authority

  • Ruth Davison

    Ruth Davison
    Islington and Shoreditch Housing Association

Chair:

  • Victoria Moffett

    Victoria Moffett
    National Housing Federation

1:55pm

Breakout sessions – please select your option

Duration: 1:55pm - 2:40pm

Location: Room: Knowledge stage 1

Speakers:

  • Selvin Brown MBE

    Selvin Brown MBE
    Department for Energy Security and Net Zero

  • Sarah Jones

    Sarah Jones
    Anchor

  • John Ghader

    John Ghader
    Prima Group

Chair:

  • Kevin Garvey

    Kevin Garvey
    National Housing Federation

Duration: 1:55pm - 2:40pm

Location: Room: Knowledge stage 3

Speakers:

  • Nathaniel Braithwaite
    Network Homes

  • Christine Kiwanuka

    Christine Kiwanuka
    Network Homes

  • Deborah Stuart

    Deborah Stuart
    Grand Union Housing Group

  • Andy Bell

    Andy Bell
    Centre for Mental Health

Chair:

  • Maggie Galliers CBE

    Maggie Galliers CBE

Duration: 1:55pm - 2:40pm

Location: Room: Knowledge stage 2

Speakers:

  • Wendy Evans-Hendrick

    Wendy Evans-Hendrick
    Orwell Housing Association

  • Ijay Onyechi

    Ijay Onyechi
    Peabody and Vice Chair, EDI in Housing Member Group

  • Tristan Carlyon

    Tristan Carlyon
    National Housing Federation

Chair:

  • Victor da Cunha

    Victor da Cunha
    Curo

Duration: 1:55pm - 2:55pm

Location: Room: Hackathon space in Knowledge Fair

Speakers:

  • Matthew Bailes

    Matthew Bailes
    Paradigm Housing

  • Clare Gilligan

    Clare Gilligan
    Orbit

  • Martyn Hale

    Martyn Hale
    Trent and Dove

  • Aisha Cuthbert

    Aisha Cuthbert
    Riverside

  • Anita Khan

    Anita Khan
    Tower Hamlets Community Housing

  • Sarah Finnegan

    Sarah Finnegan
    National Housing Federation

2:35pm

Duration: 30 minutes

3:10pm

Duration: 20 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Speaker:

  • Clive Betts MP

    Clive Betts MP
    Levelling Up, Housing and Communities Select Committee and Labour MP for Sheffield South East

3:30pm

Duration: 40 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Speakers:

  • Clive Betts MP

    Clive Betts MP
    Levelling Up, Housing and Communities Select Committee and Labour MP for Sheffield South East

  • Councillor Shaun Davies

    Councillor Shaun Davies
    Local Government Association

  • Kate Henderson

    Kate Henderson
    National Housing Federation

4:10pm

Closing remarks

Duration: 10 minutes

Location: Room: Hall 1 (main stage)

Chair:

  • Lewis Goodall

    Lewis Goodall
    LBC and The News Agents podcast